Kontakt/Rezerwacja:
  • Mobile:
    794 071 720 or 536 194 196
  • E-mail:
    biuro@zakobooking.pl
  • Adres:
    ul.Kościeliska 8a, Zakopane


Wyświetl wiekszą mapę

Dane firmy:
ZAKObooking s.c.

ul. Kasprowicza 23,

34-520 Poronin,

NIP: 736 171 58 30


Nr konta bankowego:
ING Bank Śląski S.A.

18 1050 1474 1000 0090 9478 9121


Oferujemy możliwość dokupienia wyżywienia w restauracji Przytulia:

- Śniadanie w cenie 25 zł od osoby.
- Kolacje w cenie 25 zł od osoby.
- Śniadania i Kolacje w cenie 40 zł od osoby.
- Śniadanie Świąteczne Wielkanocne w cenie 50 zł od osoby.
- Kolacja Wigilijna w cenie 140 zł od osoby.
- Możliwość wykupienia dla dzieci połówki posiłku.
Historia kompleksu domów Wnuków przy ulicy Kościeliskiej 8 sięga początków Zakopanego, które ukształtowało się wraz z ustanowieniem pierwszej parafii i budową pierwszego kościoła w połowie XIX wieku. Kiedy pierwszy proboszcz Zakopiański- ksiądz Józef Stolarczyk, kończył budować kościół, kilkadziesiąt metrów dalej zaczął budować pierwszy duży, piętrowy dom w Zakopanem - gazda z Kościelisk, brat legendarnego Sabały - Józef Krzeptowski. W domu tym znajdowała się pierwsza w Zakopanem gospoda, poczta, biblioteka i pokoje gościnne. Koncentrowało się tutaj życie towarzyskie i kulturalne, a odwiedzały gospodę słynne postacie: Helena Modrzejewska, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa -Tetmajer, Władysław Orkan, Wincenty Witos, Tytus Chałbiński i wielu innych.

4 marca 1904 roku, w ówczesnej karczmie, powstał Związek Górali pod opieką Błogosławionego Andrzeja Boboli, który później przekształcił się w Związek Podhalan. W 1907 roku wnuczka Józefa Krzeptowskiego wyszła za mąż za Jana Wnuka, lwowskiego restauratora, który przybył do Zakopanego, by gotować dla samego Henryka Sienkiewicza. Od 1907 roku Józefa i Jan Wnukowie prowadzili własną restaurację, połączoną z karczmą. Restauracja szybko zdobyła renomę i licznych klientów, wszak Jan Wnuk terminował m.in. u Foyeta w Paryżu - i działa z powodzeniem do dzisiaj.

Wnukowie mieli sześcioro dzieci i dlatego dla powiększającej się rodziny dobudowali w drugim dziesięcioleciu XX wieku, na tyłach restauracji, budynki, w których mieszczą się obecnie otwarte "Pokoje za Wnukiem".

W budynku obecnych "Pokoi" mieszkały przez całe życie córki Jana i Józefy - Janina Wnuk ( 1911- 2000) i Zofia Wnuk ( 1920 -1992), ale okresowo mieszkało również ich rodzeństwo z dziećmi, wnukami i prawnukami.

Dom byl zawsze otwartym miejscem spotkań ludzi kultury, polityki i sportu.

Wsród znanych postaci z rodziny Wnuków związanych z kompleksem przy ul.Kościeliskiej są m.in:
- Włodzimierz Wnuk 1915 -1992 (syn Jana i Józefy) - czołowy pisarz i działacz podhalański,
- Joanna Wnuk-Nazarowa (córka Włodzimierza) - Minister Kultury RP(1997-1999) i dyrektor NOSPR,
- Dr Małgorzata Wonuczka -Wnuk (wnuczka Jana i Józefy) - wykładowca UJ, działaczka podhalańska i organizatorka spotkań kulturalnych "U Wnuka" oraz
- Witold Wnuk (syn Wlodzimierza) - twórca i dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Krakowie i Kuwait Chamber Philharmonia, którego małżonka Janina Wnuk, prowadzi firmę "Pokoje za Wnukiem".